Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Oszczędzanie nie jest najmocniejszą stroną Polaków. Niestety przyzwyczailiśmy się do korzystania z pieniędzy, których właścicielem jest bank, co nie jest dobre. Oczywiście w niektórych przypadkach kredyt może pomóc w sfinansowaniu dużego przedsięwzięcia, jakim jest na przykład zakup nieruchomości. Jeszcze kilka lat temu zaciągnięcie kredytu było nieco prostsze, obecnie procedury są dużo bardziej skomplikowane, co więcej musimy posiadać odpowiednią zdolność kredytową.

Zdolność kredytowa jest oceniana na podstawie naszych dochodów (tutaj możesz obliczyć zdolność kredytową online za darmo). Bank sprawdza czy będziemy w stanie spłacać raty kredytu, czy można zaliczyć nas do solidnych dłużników. Nie zawsze posiadamy odpowiednie dochody, aby móc wziąć kredyt, istnieją jednak sposoby na to, aby poprawić swoją sytuację.

Każdy bank inaczej oblicza zdolność kredytową swoich klientów. Tak więc, nawet jeżeli w jednym baku otrzymaliśmy odpowiedź odmowną na nasz wniosek kredytowy, nie oznacza to, że w ogólnie nie mamy szans na to, aby otrzymać dodatkowe pieniądze. Pierwszą rzeczą jest zamknięcie wszelkiego rodzaju debetów oraz kart kredytowych, banki wliczają je podczas obliczania zdolności kredytowej, jeżeli z nich zrezygnujemy nasza sytuacja finansowa się poprawi. Przed decyzją o zaciągnięciu kredytu, najlepiej spłacić wszystkie mniejsze zobowiązania, które mogą negatywnie wpływać na naszą zdolność kredytową. Bardzo ważną kwestią jest również historia kredytowa. Jeżeli posiadamy zobowiązania finansowe, które nie są regulowane na czas, warto pomyśleć o rozłożeniu ich na mniejsze raty, co pozytywnie wpłynie na naszą sytuację.

Pamiętajmy, że posiadanie kredytu to bardzo duża odpowiedzialność, która znacznie uszczupla domowy budżet. Warto podjąć taką decyzję świadomie, nie można podpisywać umowy kredytowej zbyt pochopnie. Na zmianę decyzji mamy 14 dni, możemy zrezygnować z umowy bez podania przyczyny, ani bez żadnych opłat.