Mieszkanie Plus zamiast MDM

Mieszkanie Plus zamiast MDM

Choć w teorii program Mieszkanie dla Młodych jest jeszcze aktywny, w praktyce przyjmowanie wniosków zostało już zakończone. To była ostatnia pula przyjmowanych wniosków na dopłaty do zakupu nieruchomości. Obecnie wdrażany jest nowy program Mieszkanie Plus, który opiera się na zupełnie innych zasadach.

Rząd postanowił zachęcić Polaków do większej samodzielności odnośnie zakupu nieruchomości. Będą uruchomione specjalne konta, na których będzie można oszczędzać bez uiszczania podatku. Poza tym obecnie powstają mieszkania, które w ramach nowego programu będzie można tanio wynająć. Osoby, które nie mają odpowiedniej zdolności kredytowej (tutaj sprawdzisz zdolność kredytową online), aby móc zaciągnąć kredyt hipoteczny na dom czy mieszkanie lub nie chcąc wiązać się kredytem na wiele lat, mogą złożyć wniosek o przydzielenie mieszkania w ramach programu Mieszanie Plus. Lokale są nowe, częściowo wyposażone i co najważniejsze będzie można wynająć je dużo taniej, niż sugeruje to cena rynkowa. Co więcej, jeżeli ktoś będzie zainteresowany, będzie mógł starać się o późniejsze wykupienie nieruchomości na własność, co stanowi bardzo dobre rozwiązanie.

W programie rządowym Mieszkanie Plus, może wziąć udział każdy, niezależnie od stanu cywilnego. Większe szanse na tani wynajem na pewno będą miały oczywiście rodziny wielodzietne, które potrzebują takiej pomocy najbardziej. Nie stoi jednak nic na przeszkodzie, aby mieszkanie otrzymała również osoba samotna. Trzeba posiadać dochody, które będą brane pod uwagę podczas rozpatrywania wniosków. Rząd na pewno będzie skłonny pomóc również młodym małżeństwom, które być może dzięki mniejszym kosztom wynajmu oraz możliwości wykupienia mieszkania, będą bardziej skłonne do powiększenia rodziny.

Nowy program może okazać się pomocy, szczególnie dla osób młodych, które nie chcą wiązać się umową kredytową na wiele lat. Trudno jest przewidzieć przyszłość oraz swoją sytuację materialną za kilka lat, to na pewno dobra alternatywa dla zaciągania 30-letniego kredytu hipotecznego, który jest dużym obciążeniem dla domowych finansów.