Czy płatności zbliżeniowe na karcie można wyłączyć?

Coraz więcej kart jakimi się posługujemy umożliwia płatności zbliżeniowe. Polegają one na dokonywaniu zapłaty na terminalu kartowym bez potrzeby umieszczania jej w otworze czytnika, wystarczy zbliżyć ją do czytnika. Terminal musi być do tego odpowiednio przystosowany. Ta nowoczesna i jakże wygodna opcja została przez wiele osób doceniona. Są jednak i tacy, którzy nie do końca ufają takim innowacjom. Mogą jednak tą opcję bardzo łatwo wyłączyć.

Dzięki płatnościom zbliżeniowym głównie oszczędzamy czas. Można korzystać z tej technologii płacąc za zakupy czy usługi. Po zbliżeniu karty do czytnika w terminalu nasze konto zostanie obciążone wskazaną kwotą. Płatności do 50 zł nie wymagają nawet potwierdzenia wykonania operacji kodem PIN. Po wykorzystaniu limitu dziennego płatności zbliżeniowych (od 3 do 5) terminal odczyta zbliżoną kartę (sprawdź najlepsze karty kredytowe na Finansiero.pl), ale nawet jeśli kwota transakcji będzie niska zażąda autoryzacji PIN-em.

Brak potrzeby potwierdzania operacji skraca czas obsługi. Zatem to korzystne i dla klienta, i dla obsługi sklepu. Ci, którzy nie popierają tego typu rozwiązań jako główny argument stawiają niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na użytkowników takich kart. Jeśli ktoś zdobędzie w nielegalny sposób nasza kartę może skorzystać z niej nawet kilka razy bez autoryzacji i jakiejkolwiek weryfikacji przez obsługę punktu usługowego czy sklepu. Mimo szeregu zabezpieczeń takie sytuacje mogą się zdarzyć, ale wynikać będą najczęściej z winy użytkownika karty.

Osoby, które takich rozwiązań nie akceptują i boją się ryzyka mogą zablokować płatności zbliżeniowe. Jeśli bank nie dysponuje kartami bez płatności zbliżeniowych, o jakie klient może prosić wystarczy wyłączyć tę funkcjonalność. Można to zrobić za pośrednictwem infolinii banku, w placówce, w bankomacie czy poprzez bankowość internetową. Tam, gdzie nie ma opcji wyłączenia tego typu transakcji możliwe jest zapewne ustawienie limitu kwotowego transakcji dokonywanych w ten sposób na zero zł. Wtedy żadna operacja zbliżeniowa nie będzie możliwa do akceptacji, konieczne będzie podanie numeru PIN a tu już dla nieuprawnionego użytkownika karty będzie problem.