Na co zwracać uwagę w umowie o kredyt konsumencki?

Na co zwracać uwagę w umowie o kredyt konsumencki?

Wiele osób zmaga się z problemami finansowymi, którym stara się zaradzić. Niestety wiele osób przyzwyczaiło się do życia za pieniądze, które nie należą do nich. Zaciągnięcie kredytu w dzisiejszych czasach jest bardzo łatwe, jednak trzeba być pewnym, że będziemy w stanie w odpowiednich terminal regulować spłaty, inaczej możemy wpaść w pułapkę zadłużenia.

Jeżeli nie posiadamy żadnych oszczędności, to w sytuacji nagłych wydatków niestety jednym wyjściem będzie zadłużenie się u znajomych, rodziny, albo zaciągnięcie kredytu w banku. Wiele osób korzysta z tej trzeciej możliwości. Obecnie możemy wziąć kredyt w banku, jest też dużo ofert pożyczek pozabankowych, kredytem konsumenckim nazywa się również limit na karcie kredytowej, który może posłużyć nam jako mały kredyt bezodsetkowy. Produktów finansowych jest wiele, ale nie każdy będzie dla nas tak samo korzystny. Pamiętajmy, aby przed podpisaniem umowy bardzo dokładnie czytać jej treść.

Na co zwracać uwagę w umowie kredytowej?

Pierwszą rzeczą, jaka powinniśmy zweryfikować jest sprawdzenie zgodności naszych danych osobowych takich jak imię i nazwisko, PESEL, seria i numer dowodu osobistego, adres zamieszkania. Umowa powinna zawierać ponadto dane osoby, która udzieliła nam kredytu (pracownika banku). Następnie sprawdzamy wszystkie parametry kredytu, ważne jest to, aby wiedzieć jaka jest całkowita kwota spłaty zadłużenia, warto bardzo dokładnie przeanalizować harmonogram spłaty, a także dopytać o opłaty dodatkowe związane z prowizją za udzielnie kredytu, kartę. Niektóre banki żądają dodatkowo założenia konta osobistego, co również może generować dodatkowe koszty.

Kredyt konsumencki możemy otrzymać w ciągu 15 minut (sprawdź najnowsze oferty tutaj), to ile będziemy musieli czekać na pieniądze będzie zależeć między innymi od jego kwoty, a także naszej zdolności kredytowej. Pamiętajmy ponad to, że mamy prawo do odstąpienia od umowy kredytowej i możemy zrobić to w terminie do 14 dni od jej podpisania. Nie ponosimy z tego względu żadnych dodatkowych opłat. Najważniejszą kwestią jest po prostu dokładne czytanie umowy, choć nie jest to dokument jednostronicowy, warto poświęcić czas i dokładnie go przeanalizować, aby później nie być zaskoczonym.