Jak skutecznie oszczędzać pieniądze na przyszłość?

Jak skutecznie oszczędzać pieniądze na przyszłość?

Większość z nas bardzo dobrze zdaje sobie sprawę z tego, że przyszłe emerytury nie będą w stanie zapewnić nam godnego życia, dlatego warto wziąć sprawy w swoje ręce i oszczędzać na przyszłość samodzielnie.

Pewna, bezpieczna emerytura stała się mrzonką, w którą nie wierzą nawet najwięksi optymiści. Pozostaje pytanie, jak oszczędzać skoro w ramach podatków musimy oddać ponad 40% swoich zarobków? Specjaliści od spraw finansów mają jedną odpowiedź na takie pytanie – trzeba oszczędzać regularnie i od najmłodszych lat. Im szybciej zdecydujemy się na gromadzenie pieniędzy na przyszłość, tym lepiej dla nas.

Dobry plan emerytalny musi być bezpieczny

Najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo oszczędności emerytalnych, rynki finansowe przechodzą wzloty i upadki, co będzie miało wpływ na kondycję wybranego przez nas produktu oszczędnościowego. Produkt finansowy, na którym decydujemy się ulokować swoje oszczędności, powinien być rentowny, czyli dawać zyski. Plan emerytalny powinien być również dopasowany do naszych potrzeb oraz możliwości pod względem wpłat, trzeba również uwzględnić zmienną sytuację na rynkach finansowych. Czasami lepsze wyniki można osiągnąć inwestując w akcje, innym razem z kolei bardziej opłaca się inwestować w obligacje albo surowce. Pamiętajmy, aby sposób oszczędzania dostosować do aktualnej sytuacji na rynku.

Powinniśmy mieć możliwość łatwego wycofania się z inwestycji

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę wybierając odpowiedni plan emerytalny jest jego elastyczność. Powinien dawać nam możliwość łatwego i bezproblemowego wycofania się z inwestycji, jeśli okaże się, że nie przynosi ona przewidywanych zysków. Gdy okaże się, że plan emerytalny nie przynosi odpowiednich wyników, warto zrezygnować z usług danej firmy.

W co inwestować?

Wielu Polaków decyduje się na inwestowanie w otwarte fundusze inwestycyjne, obligacje skarbowe albo w nieruchomości. Taki sposób lokowania pieniędzy, uważany jest za najbardziej opłacalny. Choć do niedawna lokaty bankowe cieszyły się dość dużą popularnością, to niestety obecnie nie można liczyć w tym wypadku na duże zyski. Jeżeli nie znamy się na finansach, najlepiej zdecydować się na wsparcie doradcy finansowego (sprawdź oferty najlepszy ekspertów finansowych na doradcy.co.pl), który udzieli nam fachowej porady, gdzie i jak najlepiej inwestować, aby można było zarobić.