Nie popełniaj tych błędów, wybierając ubezpieczenie mieszkania

Ubezpieczenie mieszkania to bardzo ważna kwestia, o którą trzeba zadbać. Taka polisa to zazwyczaj koszt 100-300 złotych rocznie, także niedużo. Być może właśnie ze względu na to, nie wnikamy w szczegóły, zadowala nas fakt, że w razie czego, nie zostaniemy z problemem sami. Wiele osób tak naprawdę nie wie, za jaką ochronę płaci oraz kiedy ubezpieczyciel może odmówić nam wypłaty odszkodowania, a to bardzo istotne informacje. Wykupując polisę, należy dokładnie czytać treść jej umowy.

Jakich błędów należy się wystrzegać?

Chociaż świadomość Polaków w kwestii finansów rośnie, to do ubezpieczeń wciąż przykładamy naprawdę niewielką wagę. Zazwyczaj wygląda to tak, że korzystamy z produktów ubezpieczeniowych polecanych przez zaufanego agenta ubezpieczeniowego, albo wybieramy najtańszą możliwość nie zastanawiając się zbyt długo. Każda pochopna decyzja może mieć bardzo negatywne konsekwencje, co zazwyczaj okazuje się w sytuacji, gdy chcemy uzyskać odszkodowanie. Gdy wystąpi zdarzenie od którego byliśmy ubezpieczeni, może okazać się, że polisa nie chroni nas dostarczenie, co było zawarte w treści dokumentu. W tym wypadku ubezpieczyciel może odmówić nam wypłacenia pieniędzy lub otrzymujemy zadośćuczynienie, ale w kwocie dużo niższej, niż zakładaliśmy. Aby w sytuacji kryzysowej nie być zaskoczonym i rozczarowanym, warto dokładnie prześledzić umowę przed decyzją o współpracy z danym ubezpieczycielem.

Jak wybrać dobre ubezpieczenie mieszkania?

W dzisiejszych czasach wybór ubezpieczenia mieszkania lub domu jest łatwiejszy, ponieważ wszystkie informacje możemy sprawdzić w sieci. Podstawowym błędem, jaki zazwyczaj popełniamy, to zbyt wąski zakres polisy. Najczęściej wybieramy ubezpieczenia najtańsze (tutaj sprawdzisz oferty i ceny ubezpieczeń), które chronią wyłącznie elementy stałe takie jak ściany, podłogi, sufity, a także elementy osadzone w ścianach. Co więcej, tego typu polisy chronią przeważnie tylko od takich zdarzeń jak zalanie, czy pożar.

Można zdecydować się na wykupienie ubezpieczenia z rozszerzonym zakresem ochrony, jednak nie jest to jednoznaczne z tym, że będzie ono obejmować rzeczy przechowywane w domu. Tak, więc jeżeli przykładowo w domu wybuchnie pożar i spłonie wyposażenie domu to ubezpieczyciel nie wypłaci nam pieniędzy za takie straty. Oczywiście zarówno zbyt wąska, jak i zbyt szeroka ochrona jest błędem. Pamiętajmy, aby dobrze zastanowić się przed kupnem najdroższej polisy, bo może okazać się, że niepotrzebnie przepłacamy.

Katalog wykluczeń

Każda firma ubezpieczeniowa posiada listę wyłączeń od odpowiedzialności, dlatego przed podpisaniem umowy, należy się z nią zapoznać, im krótsza lista, tym lepiej dla nas. Niestety wiele firm w ten sposób konstruuje umowy, aby móc wymigać się od wypłaty ewentualnego odszkodowania. Przykładowo, nawet jeżeli umowa zawiera punkt o odszkodowaniu od zalania, to może dotyczyć to sytuacji, gdy do awarii dojdzie w naszym mieszkaniu. Jeżeli sąsiad spowoduje szkody, to już nie będzie należało się nam odszkodowanie. Niektórzy ubezpieczyciele zastrzegają sobie prawo do wypłaty pieniędzy wyłącznie wtedy, gdy udowodnimy, że mieszkanie przeszło stosowny przegląd instalacji wodociągowej itp.

Chociaż umowa ubezpieczenia zazwyczaj zawiera kilkanaście stron, warto dokładnie ją przeanalizować, aby mieć świadomość, na jakie warunki się zgadzamy i kiedy zgodnie z prawem będziemy mogli ubiegać się o pieniądze z polisy.