Czy płatności zbliżeniowe na karcie można wyłączyć?

Czy płatności zbliżeniowe na karcie można wyłączyć?

Coraz więcej kart jakimi się posługujemy umożliwia płatności zbliżeniowe. Polegają one na dokonywaniu zapłaty na terminalu kartowym bez potrzeby umieszczania jej w otworze czytnika, wystarczy zbliżyć ją do czytnika. Terminal musi być do tego odpowiednio przystosowany. Ta nowoczesna i jakże wygodna opcja została przez wiele osób doceniona. Są jednak i tacy, którzy nie do końca ufają takim innowacjom. Mogą jednak tą opcję bardzo łatwo wyłączyć.

Dzięki płatnościom zbliżeniowym głównie oszczędzamy czas. Można korzystać z tej technologii płacąc za zakupy czy usługi. Po zbliżeniu karty do czytnika w terminalu nasze konto zostanie obciążone wskazaną kwotą. Płatności do 50 zł nie wymagają nawet potwierdzenia wykonania operacji kodem PIN. Po wykorzystaniu limitu dziennego płatności zbliżeniowych (od 3 do 5) terminal odczyta zbliżoną kartę (sprawdź najlepsze karty kredytowe na Finansiero.pl), ale nawet jeśli kwota transakcji będzie niska zażąda autoryzacji PIN-em.

Brak potrzeby potwierdzania operacji skraca czas obsługi. Zatem to korzystne i dla klienta, i dla obsługi sklepu. Ci, którzy nie popierają tego typu rozwiązań jako główny argument stawiają niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na użytkowników takich kart. Jeśli ktoś zdobędzie w nielegalny sposób nasza kartę może skorzystać z niej nawet kilka razy bez autoryzacji i jakiejkolwiek weryfikacji przez obsługę punktu usługowego czy sklepu. Mimo szeregu zabezpieczeń takie sytuacje mogą się zdarzyć, ale wynikać będą najczęściej z winy użytkownika karty.

Osoby, które takich rozwiązań nie akceptują i boją się ryzyka mogą zablokować płatności zbliżeniowe. Jeśli bank nie dysponuje kartami bez płatności zbliżeniowych, o jakie klient może prosić wystarczy wyłączyć tę funkcjonalność. Można to zrobić za pośrednictwem infolinii banku, w placówce, w bankomacie czy poprzez bankowość internetową. Tam, gdzie nie ma opcji wyłączenia tego typu transakcji możliwe jest zapewne ustawienie limitu kwotowego transakcji dokonywanych w ten sposób na zero zł. Wtedy żadna operacja zbliżeniowa nie będzie możliwa do akceptacji, konieczne będzie podanie numeru PIN a tu już dla nieuprawnionego użytkownika karty będzie problem.